Новини

30.04.2022 Віра Дацьків. Хай Бог береже тих, всіх разом і кожного окремо, "хто народився з висот"

(див. Євангеліє від Іоанна 3:1-21)

Хай Бог береже тих, всіх разом і кожного окремо, "хто народився з висот" (див. Євангеліє від Іоанна 3:1-21), Хто тримає нам небо

Коли говорять тільки очі,

Бо сльози болем в горлі стали

І вирватись назовні хочуть,

Лиш поглядами розмовляли:

- Ти їдеш... Як ми тут без тебе?

- Так, їду... Зрозумієш, знаю.

Там нашим допомога треба!

Не плач, я ж так тебе кохаю!

- Тоді візьми й мене з собою,

Я теж навчуся воювати!

Щоб поруч, щоб завжди з тобою...

Набої буду подавати!

- Ні, ти потрібна мені тут!

Ти - спокій мій, надійний тил!

Моя зоря і мій маршрут,

Єдина з тисячі світил!

- Сховалась в тебе за спиною?

- Ти - за спиною мої крила!

- Думками я завжди з тобою,

Ти - моя доля, шлях, вітрила!..

І мовчки двоє обійнялись,

Вона його перехрестила...

В одне два серця об'єднались,

А Небо їх благословило!

30.04.2022 У травні потрібно підтвердити участь у мультипредметному тестуванні

Особи, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками НМТ. Для участі в тестуванні вони в травні обов’язково мають підтвердити своє ...

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 29.04.2022 933

З 1 лютого до 19 квітня усі вступники 2022 року для участі в ЗНО заповнювали реєстраційні форми на сайті УЦОЯО. За цей період потенційні учасники вступної кампанії створили 492 204 картки, з них унікальних ー402 527. 346 768 комплектів реєстраційних документів надійшло до РЦОЯО і їх було опрацьовано.

Особи, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками НМТ. Для участі в тестуванні вони в травні обов’язково мають підтвердити своє бажання проходити НМТ на своїх інформаційних сторінках. А ще повідомити організаторів про те, у якому регіоні вони перебуватимуть у липні. Інформаційна сторінка ー спеціальний сервіс на сайті УЦОЯО, вхід у який здійснюється за номером і PIN-кодом. Ті учасники, які встигли отримати Сертифікат учасника ЗНО, мають доступ до своєї сторінки уже зараз. Багато учасників отримали інформацію про логін і PIN-код для доступу від керівників закладів освіти, де вони навчаються. Інші ж зареєстровані особи невдовзі отримають на вказаний під час реєстрації номер мобільного телефону SMS із даними для входу на інформаційну сторінку. Якщо ж учасники не отримають цих відомостей, то з 12 до 19 травня працюватиме спеціальна гаряча лінія, де можна буде дізнатися номер і PIN-код для доступу до інформаційної сторінки.

Зазначимо, що особи, які не зареєструвалися (тобто не сформували реєстраційну картку) упродовж 1 лютогоー19 квітня, зможуть це зробити в червні, коли відбуватиметься додатковий період формування реєстраційних карток. Такі особи зможуть взяти участь в додатковій сесії НМТ.

Нагадаємо, Український центр оцінювання якості освіти підготував демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь. Також пропонуємо учасникам потренуватися виконувати завдання демонстраційного варіанта тесту в спеціальному онлайн-середовищі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Зауважте, що інтерфейс запропонованого тестувальника відрізняється від того, який буде на реальному НМТ, однак за структурою, типами завдань, тривалістю їх виконання демонстраційний варіант аналогічний до вступного тесту.

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з історії

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з математики

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з української мови

на початок

28.04.2022 ЦДЮТ. Концерт у Старичах

Минув другий місяць війни і нашої волонтерської роботи. За цей час з’явились нові друзі, нові однодумці, а дехто став уже старим і перевіреним

26 квітня 2022 р. наш волонтерський колектив люб’язно запросили до себе в гості військові зі с. Старичі, зокрема у 184 навчальний центр.

Щоб якось подякувати нам, волонтерам, хлопці організували невеличкий виступ військового оркестру. У мирний час глядацька зала зазвичай переповнена, а зараз поціновувачів мистецтва небагато, але вони надзвичайно щедрі на емоції та оплески… Продовженням була захоплива екскурсія музеєм, який, на жаль, поповнився новими воєнними експонатами… Отримали ми і подяку «за вагомий внесок у справу боротьби за територіальну цілісність України, волонтерську ініціативу, громадянську позицію, плідну співпрацю з військовою частиною».

Але ж і колектив ЦДЮТ приїхав не з порожніми руками. Окрім традиційних пасок, ми привезли мініконцерт (Юрій Келемен, Володимир Бойко, Мирослав Остюк) з патріотичних творів; сувеніри, виготовлені руками наших вихованців, та солодощі.

І, як завжди, обнімання-цілування! Життя триває.

Разом ми переможемо!!!!

27.04.2022 Процедура отримання дубліката документа про загальну середню освіту

Особи, які здобули загальну середню освіту в закладах освіти на тимчасово окупованих територіях України, закладах окремих населених пунктів Донецької та Луганської областей, а також на захоплених територіях, можуть звернутися із заявою до будь-якого ...

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 27.04.2022 656

В умовах повномасштабної війни втрату документів про освіту не можна назвати рідкістю, адже багатьом українцям довелося евакуюватися з рідних міст у більш безпечні регіони. Головне правило – не панікувати. Алгоритм подальших дій залежить від обставин, які детально розібрала команда Міністерства освіти і науки України.

При втраті документа про загальну середню освіту необхідно звертатися до закладу, що його видав. Крім цього, від імені заявника може звертатися законний представник.

Особи, які здобули загальну середню освіту в закладах освіти на тимчасово окупованих територіях України, закладах окремих населених пунктів Донецької та Луганської областей, а також на захоплених територіях, можуть звернутися із заявою до будь-якого ЗЗСО відповідного ступеня за місцем тимчасового проживання чи перебування випускника (чи законного представника).

У разі відсутності довідки щодо результатів річного оцінювання навчальних досягнень, заклад здійснює оцінювання знань випускника відповідно до Порядку обліку та видачі документів про загальну середню освіту державного зразка особам, які здобули загальну середню освіту в навчальних закладах на тимчасово окупованій території України у 2014 році, затвердженого Наказом МОН від 12 травня 2014 року №570.

Для отримання дубліката необхідно звернутися до будь-якого ЗЗСО (на території, де не ведуться бойові дії) із заявою щодо надання інформації про отриманий в Україні документ.

Якщо особа володіє інформацією про серію та номер власного документа про загальну середню освіту, вона має можливість за посиланням оформити електронний запит і отримати на електронну пошту інформацію з Реєстру документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти (у формі виписки з кваліфікованими електронними підписом і печаткою технічного адміністратора ЄДЕБО).

27.04.2022 СЗШ №33. Конференція "Дзвони Чорнобиля"

Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо ...

Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже нема, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, життям.

Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї страшної аварії. Перед живими. Перед пам’яттю до часу померлих від радіаційного смерчу.

26.04.2022 СЗШ №67. Великдень в умовах війни

Незважаючи на військові дії ми не забуваємо про духовне. У нашій школі створений Великодній настрій завдяки ...

Великдень - найбільш очікуване для українців свято! Для всіх українців воно символізує воскресіння, надію на життя і мир. Незважаючи на військові дії ми не забуваємо про духовне. У нашій школі створений Великодній настрій завдяки прикрасам, писанкам, малюнкам, спільно з ТПО та працівниками школи прилегла територія школи прибрана та впорядкована. Для наших учнів був організований онлайн флеш-моб: "Як ви готуєтесь до Великодня". Батьки та учні нашої школи підготували великодні гостинці: солодкі та духм'яні пасочки, запашні ковбаски і ще багато смаколиків, не лише для ТПО та діток, які тимчасово навчаються у нашому закладі, а й для наших Захисників. ТПО та мешканців Левандівки спільно посвятили паски. І щоб відчути в цей день величність свята, ми запросили 25 квітня 2022 року гостей:

- Полосуєву Зою Іванівну - поетесу із Запоріжжя, яка провела творчу зустріч з ТПО та працівниками школи 67.

- Народний хор ''Левада'', народного дому Левандівки з концертом, який створив святковий настрій, ознайомив з культурою, традиціями та звичаями Галичини!

Все буде Україна!

25.04.2022 СЗШ №97. «Великий день!»

Великдень – найбільше свідчення перемоги життя над смертю, світла над темрявою! Ієрей церкви Віри, Надії, Любові та їх матері Софії отець Юрій освятив паски у приміщенні школи і сказав ...

Ми скажемо усі: «Христос воскрес!»,

«Воістину Воскрес й Воскресне Україна!»

Сьогодні ми по-новому переживаємо боротьбу добра і зла, ми є свідками і учасниками цього непростого протистояння.

Великдень – найбільше свідчення перемоги життя над смертю, світла над темрявою!

Ієрей церкви Віри, Надії, Любові та їх матері Софії отець Юрій освятив паски у приміщенні школи і сказав: «Знаємо, що Господь з нами у важкі хвилини. Тому, Божого благословення в кожну родину, в кожну сім’ю. Дай Боже, щоб ми всі були живі, здорові і Господь зіслав мир для України".

25.04.2022 СЗШ №97. «Великодній кошик для захисників»

Напередодні Великодня учні, вчителі школи, а також вимушено переміщені, що проживають у нашому навчальному закладі, доєднались до ...

Великдень – найбільш очікуване християнське свято. Для українців воно символізує воскресіння, надію на життя і мир. Кожен у цей день повинен відчути радість свята і посмакувати паскою та крашанками.

Тому, напередодні Великодня учні, вчителі школи, а також вимушено переміщені, що проживають у нашому навчальному закладі, доєднались до акції у виготовленні Великодніх гостинців для Героїв які виборюють мир в Україні.

Нехай свято Воскресіння дарує надію та впевненість у завтрашньому дні, вселяє спокій у серцях, живить душу й укріплює віру, наближає довгоочікувану радість Перемоги і Миру в нашій рідній Україні!

25.04.2022 СЗШ №97. «Пасхальна листівка: Дякую ЗСУ»

Поділитися радістю, надією та любов’ю особисто з кожним воїном, який захищає нашу рідну Україну – саме така мета написання листів учнями школи та вимушено переміщеними дітками, що проживають у нашому навчальному закладі.

Всі листи з великою вдячністю були передані нашим захисникам з побажаннями здоров’я, добра, благополуччя та Божого благословення!

24 квітня воїни української армії десь там, за сотні кілометрів від рідного дому, отримають Великодні листівки, які зігріють їм серце підтримкою, доброю згадкою, побажанням щастя-здоров’я, Божої опіки та найшвидшої перемоги.

25.04.2022 СЗШ №97. «Великдень на Україні»

Великдень - одне з найулюбленіших чудових свят дорослих та дітей. А яке ж святкування без оригінальних та яскравих прикрас? Звісно, вони потрібні! У нашій школі відбулись майстер-класи зі створення Великодніх поробок. «Пасхальні курчата», «Великодні торбинки», «Пасхальні ангелята», «Крашанка-писанка»… Учні, вчителі, а також вимушено переміщені, що проживають у навчальному закладі, разом втілювали круті ідеї Великодніх прикрас.

25.04.2022 СЗШ №97. «Українські ельфи»

Але Україна вистоїть! У неї є найкраща у світі Армія – ЗСУ, найкращі у світі Громадяни, які все роблять для ...

Над мирними українськими містами літають ворожі круки. Вони несуть смерть і нищення Життя. Але Україна вистоїть! У неї є найкраща у світі Армія – ЗСУ, найкращі у світі Громадяни, які все роблять для Перемоги, і найкращі у світі Діти, задля яких ми живемо.

Наші діти мають власну позицію. І ця позиція – непохитна! Це – безмежна Любов до Рідної Землі і прагнення до неминучої Перемоги!

«Голуби миру для України, для світу», «Ангели-охоронці», «Великодні писанки» – все це зроблено руками та серцями дітей школи, учасниками спільноти «Українські ельфи» яка творить мир мріями та думками, а також словом та справами.

Старенькі люди, що приїхали зі Сходу України милуються творчістю юних талантів.

25.04.2022 СЗШ №33. "Христос воскрес!" – десь пролунало, І на душі святково стало.

Дякуємо батьківській громаді, дітям та вчителям за гостинці для внутрішнього переміщених осіб,які тимчасово перебувають у школі. Пасхальні смаколики порадували ...

"Христос воскрес!" – десь пролунало,

І на душі святково стало.

Святково свічки засвітились,

І всі частунки освятились!

Дякуємо батьківській громаді, дітям та вчителям за гостинці для внутрішнього переміщених осіб,які тимчасово перебувають у школі. Пасхальні смаколики порадували дітей та дорослих.

21.04.2022 СЗШ №77. Благодійний Великодній ярмарок на підтримку ЗСУ

Хвилини піднесення та гордості за самого себе, за те, що робиш щось надзвичайно важливе, наближаєш країну до перемоги! Саме така атмосфера панувала впродовж 19 та 20 квітня під час благодійного Великоднього ярмарку на підтримку ЗСУ на території середньої загальноосвітньої школи №77 м. Львова! Радість змінювалася на здивування, здивування на інтерес, інтерес на хвилювання, хвилювання на зацікавленість, зацікавленість на щастя бачити друзів, однокласників, вчителів …. і так, ніби … ніби час повернули назад і на усій планеті щасливі діти живуть без війни!!!!

Сьогодні педагоги, учні школи, батьки, громада мікрорайону, внутрішньо переміщені особи об’єдналися і створили величне дійство. Щиро дякуємо Ользі Махінько, учителю школи №77, Галині Голуб, керівнику гуртка з бісероплетіння та Ользі Якимчук, керівнику гуртка декоративно-прикладного мистецтва ЦДЮТ Залізничного району, за проведення майстер-класу з розпису писанок; Ніні Лазорко за проведення майстер-класу з виготовлення ляльки-мотанки; учням та батькам за виготовлення сувенірів і смаколиків; усьому технічному персоналу школи, внутрішньопереміщеним особам за підготовку до проведення свята та участь у самому дійстві; Любомиру Войтовичу, директору ЦДЮТ Залізничного району, Юрію Келемену та усій волонтерській команді ЦДЮТ за надані виставкові палатки. Особлива подяка лідерці учнівства школи Софії Лазорко за інформаційне забезпечення Ярмарку, швидке реагування та дієвість!

Усім дякуємо за збереження українських традицій! Нація буде жити доти, доки живуть її традиції.

В ході благодійного Великоднього ярмарку зібрано 68449 грн. та передано для забезпечення потреб Збройних Сил України.

Слава Україні!

Слава Збройним Силам України!

21.04.2022 Що почитати з медіаграмотності? (безкоштовна збірка)

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 19.04.2022 588

Вчені з Оксфордського університету дослідили, що найкращим засобом від турбот, тривожності і стресу є читання. Вони стверджують, що достатньо всього шести хвилин занурення з головою у читання, щоб отримати швидкий позитивний ефект на організм.

Щоб обрати книгу, ви можете знайти найближчу книгарню, бібліотеку або ж завантажити електронне видання. З початком війни десятки українських видавництв відкрили безкоштовний доступ до електронних видань.

Наприклад, Yakaboo у своєму мобільному застосунку відкрила доступ до електронних та аудіокниг від п’ятдесяти видавництв. Для доступу до них завантажте застосунок із Play Market чи AppStore і зареєструйтеся. Ще понад 100 електронних книг «Видавництва Анетти Антоненко» можна придбати за 1 грн. – кошти від продажу підуть на потреби армії.

Ми зібрали добірку книг, які допоможуть збагатити ваші знання з медіаграмотності, сприятимуть розвитку критичного мислення в дорослих та дітей. Збережіть добірку, щоб не загубити.

Дмитро Кулеба «Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот» – це справжній посібник із захисту персональних даних, розвитку критичного мислення та протидії маніпуляціям в епоху масової інтернетизації та діджиталізації. Орієнтуючись на приклади з України, інших країн, автор проаналізував, як відбувається війна за реальність та виокремив п’ять правил, які допоможуть у ній перемогти. Книгу можна придбати за 1 грн. на сайті #книголав або читати безкоштовно у мобільному додатку Yakaboo;

Пітер Померанцев «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності» – ця книжка британського журналіста і письменника про найновіші виклики демократії, про величезну індустрію маніпулювання нашими думками, про інформаційні війни, ботів, тролів і хакерів, про фейкові новини і втрату прозорої політичної дискусії. Безкоштовно в додатку Yakaboo.

Оксана Мороз «Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців» – ця книжка про те, як протистояти зараженню інформаційними вірусами. Ці віруси інфікують нас щодня. Вони – провідники для тисяч шкідливих тверджень. Вони вбивають свідомість і перетворюють своїх жертв на слухняне стадо. Вони полюють не тільки на нас, а й на наступні покоління. Безкоштовно у додатку Yakaboo.

Микола Давидюк «Як працює путінська пропаганда» – автор ділиться своїм досвідом опору медійній пропаганді, наводить приклади маніпуляції свідомістю людей, застерігає від того, аби не перетворитися на маріонетку гібридної війни. Безкоштовно у додатку Yakaboo.

Георгій Почепцов. Книги: «Виртуальные войны. Фейки», «Войны новых технологий», «Пропаганда 2.0». Доктор філологічних наук, професор, автор 50 книг на тему інформаційних війн, пропаганди, теорії комунікації, інформаційних та комунікативних технологій. Його книги про пропаганду, яка є у будь-якому суспільстві у всі часи. Георгій Почепцов пише про те, як разом з інтернетом та соціальними медіа в наш світ прийшли віртуальні війни та фейки, які стали важливим фактором політики. Вони формують свідомість людей, що призводить до трансформації їх поведінки. Книги російською мовою доступні для безкоштовного читання у додатку Yakaboo.

Вальорска М. Аґнєшка «Діпфейк та дезінформація» – видання Академії української преси про новітній вид розповсюдження маніпулятивного контенту, коли за допомогою штучного інтелекту досить швидко можна підробляти відео. Цю та інші книги на тему інфомедійної грамотності можна знайти у «Бібліотеці масової комунікації та медіаграмотносіт» на сайті АУП.

«Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві» – ця книга є результатом однойменного проєкту, у ній розглядаються теми цензури, пропаганди, свободи слова, фейкових новин, інформаційної війни, критичного аналізу медіаповідомлень тощо. Книга є у вільному доступі.

Катя Сіль «Ніта. Ховайтесь, фейки світу» – книга з медіаграмотності для дітей віком 5-10 років від Міністерства культури та інформаційної політики України та Інституту книги, покликана не тільки розвивати критичне мислення у дитячої аудиторії, а й привернути увагу батьків до теми медіаосвіти.

«Фабрика новин» – комікс від ГО Інтерньюз-Україна. Чи впливає недобросовісне медіавиробництво на життя суспільства? Мешканці міста, де фабрикою новин керує всемогутній містер Фейк, відчули це на собі. Чи вдасться їм повернути місто на шлях медіаграмотності та критичного мислення?

Рекомендуємо також книги, які зможете знайти у бібліотеках

Пітер Сінгер, Емерсон Брукінг «Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж» – від історії появи Всесвітньої павутини, смайликів, твітів та мемів автори розповідають про використання платформ соцмереж авторитаристами, революціонерами, силами оборони, терористами, Дональдом Трампом, Росією, Китаєм, США та багатьма іншими фігурантами онлайн-життя.

Луї Стовелл «Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті Чи знаєте ви, як почуватися захищеними в інтернеті?» – у виданні є низка практичних порад зі створення сторінок у соціальних мережах, правила поведінки з інформацією, приватними даними, взаємодії з користувачами й дотримання авторського права. Книжка стане в пригоді дітям, які активно починають користуватися інтернетом, а також їхнім батькам, котрі хочуть знати, як правильно пояснити дитині правила поведінки в мережі.

Марина Кафтан «Історія брехні. Як ми обманюємося» – це книжка розповідає про різноманітні маніпуляції, фейки та махінації. Окрім того, книжка містить дієві інструменти, що стануть у пригоді як підліткам, так і дорослим. Читачі дізнаються, як безпечно користуватися соцмережами, дивитися відео на ютубі та перевіряти інформацію, яку споживають щодня з різних джерел.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

21.04.2022 СЗШ №33. Великдень стукає у двері!!

Першими зламалися ті, хто вірив, що скоро все закінчиться.

Потім ті, хто не вірив, що це колись закінчиться.

Вижили ті, хто сфокусувався на своїх справах, без очікування того, що ще може статися.

Віктор Франкл

💙💛Сьогодні ці слова стали для нас цитатою дня. Зранку сфокусувалися на своїх шкільних справах! У школі було гамірно, бо зібралися учні та вчителі, щоб виготовити писанки, які є символом життя, миру, віри, злагоди, єднання.

ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА💙💛🇺🇦🇺🇦💙💛

21.04.2022 СЗШ №33. Легенди України: писанка.

Розмалюю писанку,

Розмалюю,

Гривастого коника

Намалюю.

Розмалюю писанку,

Розмалюю,

Соловейка-любчика

Намалюю.

У школі відбувся майстер-клас для дітей, які є тимчасово внутрішньо переміщеними особами. Дітки взнали про види писанок, орнаменти та кольори. Також своїми руками виготовляли писанки з різноманітних матеріалів.

21.04.2022 ЦДЮТ. Семінар-практикум

8 та 12 квітня 2022 року в умовах воєнного стану на території закладу ЦДЮТ Залізничного району (вул. Чернівецька, 4) було організовано для педагогів семінар-практикум «Розвиток навичок поводження зі зброєю. Алгоритм дій у надзвичайних ситуаціях та основи психології самозахисту». Завідувач відділу «Центр військово-патріотичного виховання, спортивної підготовки та самозахисту «Звитяга»» Володимир Шульженко, керівник стрілецького гуртка Василь Неймет та керівник гуртка самозахисту Богдан Дума ознайомили присутніх з правилами поводження зі зброєю, з правилами поведінки за надзвичайних ситуацій, та основами самооборони.

Практична частина семінару – це стрільба з пневматичної гвинтівки.

20.04.2022 Вступна кампанія 2022 у питаннях і відповідях

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 20.04.2022 645

Матеріал підготовлено BBC Україна

Що буде замість ЗНО?

Формат зовнішнього незалежного тестування у зв’язку з війною цього року змінили.

Замість 3 або 4 тестів ЗНО, які абітурієнти складали у минулі роки, буде один – національний мультипредметний тест (НМТ).

Він відбудеться у формі комп’ютерного онлайн-тестування у навчальних закладах. Фізична присутність обов’язкова.

Державну підсумкову атестацію (ДПА) випускники 2021-2022 навчального року проходити не будуть.

Де і коли відбудеться тест?

Основна і додаткова сесії відбудуться у липні, спеціальна – у вересні.

В основну сесію потрапляють абітурієнти, які у травні матимуть підтвердження реєстрації на мультипредметний тест.

Зареєструватися на тест треба до 19 квітня на сайті центру оцінювання якості освіту.

Після реєстрації кожен вступник матиме інформаційну сторінку учасника ЗНО. Доступ до неї здійснюється за номером та PIN-кодом.

Традиційний сертифікат учасника ЗНО (документ з фотокарткою і переліком іспитів) цього року не потрібен. Замість нього учасники тестування використовуватимуть номер сертифікату та PIN-кодом.

На персональних сторінках абітурієнтів з’явиться інформація про дату написання тесту, про пункт тестування та час, на який треба прийти.

Випускники повинні будуть прийти до свого центру тестування в районі місця проживання (або тимчасового перебування).

Точного переліку та кількості закладів освіти, в яких проходитиме мультипредметний тест, поки що немає.

З огляду на воєнний стан в країні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час.

Майбутні вступники матимуть на проходження тесту мінімум 10 днів (без урахування можливої додаткової сесії).

Якщо дитина не може фізично прийти і скласти тест сьогодні, це можна зробити в інший день. Щоразу варіанти завдань будуть різними, щоби забезпечити прозорість результатів.

У додатковій сесії візьмуть участь ті, хто був змушений перервати тестування, наприклад, через оголошення повітряної тривоги.

Додаткова сесія відбудеться після десятиденної основної сесії.

У додатковій сесії зможуть також взяти участь діти, які з певних обставин не змогли зареєструватися на основну сесію тестування до 19 квітня.

Чи безпечно складати тест очно?

Пункти тестування добиратимуться таким чином, щоб там були не тільки комп’ютери, а й укриття.

Якщо під час іспиту розпочнеться повітряна тривога, тестування призупинять, а його учасники мають перейти у безпечне місце.

Після оголошення про відбій повітряної тривоги всі учасники зможуть продовжити тестування.

Чи складатимуть тест діти на окупованих територіях?

Ні. Провести мультипредметний тест на тимчасово окупованих територіях України неможливо без критичного ризику для життя і здоров’я випускників, пояснив міністр освіти Сергій Шкарлет.

Для того, щоб скласти тест цього року, випускникам доведеться переїхати на підконтрольну територію. Вони зможуть взяти участь в основній, додатковій та спеціальній сесіях мультипредметного тесту.

Чи можна буде скласти тест за кордоном?

Так. Усі абітурієнти, які перебувають у країнах ЄС і мають намір цього року вступати до українських університетів, матимуть таку змогу.

Вони зможуть скласти іспит у центрах тестування у столицях європейських держав, або на базі університетів цих країн.

Що буде у тесті?

Мультипредметний тест триватиме 80 хвилин і складатиметься з трьох дисциплін: української мови, математики та історії України.

Вибір саме цих предметів міністр освіти пояснив так. Українська мова та математика – це обов’язкові предмети державної підсумкової атестації, а історія України є принципово важливою під час війни.

Кожен блок тесту матиме 20 питань, таким чином, абітурієнтам треба буде виконати 60 завдань за 80 хвилин.

Завдання кожного блоку тесту відповідатимуть чинній програмі ЗНО з української мови, математики й історії України відповідно.

Результат (кількість набраних балів) абітурієнти дізнаються одразу після завершення тесту.

Пізніше результат кожного блоку буде переведено у шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за цією шкалою достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Зразки тестів мають з’явитися у червні.

Українська мова без літератури

Блок завдань з української мови охоплює теми, передбачені програмою шкільного курсу. Питань з літератури цього року не буде.

Завдання з мовознавства відповідатимуть змісту тестів ЗНО минулих років, але менше уваги приділятиметься розділам “Стилістика” та “Розвиток мовлення”.

Усього у блоці з української мови буде 20 завдань:

15 завдань із вибором однієї правильної відповіді з 4 або 5 варіантів;

5 завдань на встановлення відповідності.

Завдань з наданням письмової розгорнутої чи короткої відповідей не буде.

Оцінювання завдань з української мови відбудеться за схемою нарахування балів ЗНО. 1 тестовий бал – за кожну правильну відповідь та за кожну правильно визначену логічну пару.

За виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.

Якими будуть завдання з математики?

Завдання з математики охоплюють всі теми з алгебри й геометрії за програмою шкільного курсу.

Блок математики матиме 20 завдань:

14 завдань із вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих варіантів;

4 завдання на встановлення відповідності;

2 завдання відкритої форми з короткою відповіддю.

Завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю не буде. Бали нараховуватимуть: по 1 балу – за кожну правильну відповідь, за кожну правильно визначену логічну пару та по 2 бали за кожну правильну коротку відповідь.

Загалом за математичний блок мультитесту можна отримати від 0 до 30 балів.

Під час тесту можна користуватися надрукованими довідковими матеріалами та чернеткою.

Історія України скорочено

Завдання цього блоку відповідатимуть програмі ЗНО з історії України, але охоплюватимуть період лише з 1914 року до початку ХХІ століття. Ці теми були складниками ДПА.

Усього в тесті з історії України буде 20 завдань:

15 – із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;

5 завдань – на встановлення відповідності.

Бали нараховуватимуть: по 1 тестовому балу за кожну правильну відповідь у першій частині та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару. Разом за цей блок завдань можна набрати максимум 35 балів.

Що таке мотиваційний лист?

У вступній кампанії цього року більшу роль відіграватимуть мотиваційні листи.

У такому документі абітурієнт пояснює, чому вважає себе найкращим кандидатом на обрану спеціальність у певному виші. Це практика світових університетів, пояснив Сергій Шкарлет.

Крім того, цього року випускники складатимуть один іспит, а не чотири, а тому число вступників з однаковими балами може зрости.

Під час вступу на бюджетні місця мотиваційний лист визначатиме рейтинг абітурієнтів з однаковим конкурсним балом.

Подати лист можна буде через єдину базу системи освіти ЄДЕБО.

У чому відмінність вступу 2022?

В цілому механізм вступу до закладів вищої освіти цього року буде такий самий, як і раніше. Але є деякі відмінності.

Замість 3 або 4 сертифікатів про проходження ЗНО, цього року вступники подаватимуть один сертифікат з результатами мультипредметного тесту і мотиваційний лист.

На контракт у більшості випадків достатньо буде лише мотиваційного листа.

Середній бал атестату цього року враховуватись не буде. На рейтинг також не впливатимуть медалі та призові місця в олімпіадах.

Умови вступу на рівень фахового молодшого бакалавра

На основі базової середньої освіти:

  • спеціальність із творчим конкурсом – творчий конкурс;

  • інші спеціальності на бюджет – індивідуальна усна співбесіда;

  • інші спеціальності на контракт – мотиваційний лист.

На основі повної загальної середньої освіти або кваліфікаційного рівня:

  • курсанти – відповідно до правил прийому закладу;

  • спеціальності з творчим конкурсом – творчий конкурс;

  • інші спеціальності на бюджет – усна індивідуальна співбесіда (зокрема, вступ на основі кваліфікаційного рівня;

  • інші спеціальності на контракт – мотиваційний лист (зокрема, вступ на основі кваліфікаційного рівня).

Умови вступу на рівень бакалавра

  • спеціальності на бюджет – тест і мотиваційний лист.

  • творчі спеціальності – тест, мотиваційний лист і творчий конкурс;

  • спеціальності на контракт – мотиваційний лист.

Умови вступу в магістратуру

У магістратуру вступники складатимуть магістерський комплексний тест (МКТ) із права та міжнародного права та магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) на окремі спеціальності.

На бюджет вступники подаватимуть результати тестів МКТ або МТНК та мотиваційний лист, на контракт – тільки мотиваційний лист. На творчі спеціальності додатково відбудеться творчий конкурс.

Подання документів, співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити і підтвердження місця можуть відбуватися з будь-якої точки світу.

Чи можна використати сертифікат ЗНО минулих років?

Так. Якщо абітурієнт з тих чи інших причин має сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки – ним можна скористатися цього року.

Якщо абітурієнт має кілька сертифікатів ЗНО за різні роки, то він має право використати під час подачі документів сертифікати, які мають вищі бали з того чи іншого предмета.

Які будуть порогові бали цього року?

Міністр освіти і науки також розповів про порогові бали при вступі на різні спеціальності:

для вступу на основі загальної середньої освіти (державне замовлення) – не менше за 125;

для медичних спеціальностей, зокрема стоматологія та педіатрія – 150 (за винятком вступників за конкурсним балом більше 175 балів);

для здобуття освітнього рівня магістра за спеціальністю фармація– 130 балів;

для спеціальностей галузей право, публічне управління, адміністрування, міжнародні відносини – 140 балів.

Чи будуть пільги?

Поки що офіційної інформації щодо того, хто з абітурієнтів матиме право на зарахування до університетів за квотами, немає.

Пільгами однозначно користуватимуться діти, які втратили батьків під час війни, цитує джерело у МОН видання “Українська правда”.

Сільський і галузевий коефіцієнти цього року будуть діяти так, як передбачають умови прийому на 2022 рік.

Вступна кампанія цього року також максимально сприятиме набору курсантів до військових і правоохоронних закладів освіти.

Пріоритетом серед вступників користуватимуться військовослужбовці, добровольці тероборони, рятувальники й правоохоронці, які зарекомендували себе у воєнний час.

На ці спеціальності можлива безоплатна друга освіта для тих, хто здобув першу освіту за цивільним фахом.

20.04.2022 СЗШ №97. «Доброта й милосердя – міцні два крила»

З перших годин війни Червоний Хрест України мобілізував всі свої сили та задіяв наявні ресурси на допомогу населенню України.

Завжди легше долати негаразди, якщо маєш надійних друзів і партнерів. Саме такими є Міжнародна Федерація Товариства Червоного Хреста (Австрійський Червоний Хрест) та Шевченківська районна організація Товариства Червоного Хреста міста Львова. Саме вони надали допомогу людям-переселенцям нашої школи у вигляді побутової техніки, продуктів, медикаментів, засобів гігієни, одягу та ін. Завдяки усім нам робиться велика справа, адже лише таким чином ми зможемо здобути перемогу!!! Все буде Україна!!!

20.04.2022 МОН: Пробний мультипредметний тест відбудеться у червні

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 19.04.2022 431

19 квітня, Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет долучився до ранкового ефіру Всеукраїнського телевізійного марафону «Єдині новини», під час якого розповів про актуальні питання вступної кампанії 2022.

Міністр пояснив, що національний мультипредметний тест – не заміна ЗНО, а фактично така ж перевірка знань, проте в іншому форматі.

«19 квітня завершується реєстрація на складання НМТ, але ми передбачаємо принаймні три сесії: основна, додаткова та спеціальна. Тобто буде 28 спроб двічі на день, всі бажаючі зможуть пройти національний мультипредметний тест для вступу до закладів вищої освіти України», – зазначив Сергій Шкарлет.

Також він додав, що учасники матимуть лише одну спробу для складання тесту із зарахуванням результату, адже завдання НМТ базуються на тих предметах, які обов’язково вивчаються в межах шкільної програми.

«Після 22 квітня будуть оприлюднені методичні рекомендації щодо підготовки до кожної з дисциплін національного мультипредметного тесту. Стануть відомі і теми, на основі яких формуватимуться запитання», – повідомив Міністр.

Наразі розробляється можливість для проведення пробного онлайн-тестування в червні. Окремо тривають консультації щодо онлайн-тестування із зарахуванням результатів для абітурієнтів, які знаходяться в небезпечних регіонах.

«Враховуючи те, що НМТ використовуються для кон’юнктурних спеціальностей, а також для зарахування на місця державного бюджету, ми маємо бути впевнені в повній неупередженості щодо атестації претендентів. Тому наразі тільки офлайн. Але у програмі наших подальших консультації з ЮНІСЕФ і провідними IТ-компаніями не зупиняємося лише на офлайні. При наявності чіткої ідентифікації особи буде розглянуто пропозиції щодо складання тесту онлайн для абітурієнтів, де безпекова ситуація не дозволятиме складати тест», – розповів Сергій Шкарлет.

Також Міністр повідомив про роботу щодо організації місць складання НМТ не лише в Україні, а й за її межами.

Варто зауважити, що на території України тестування відбуватиметься централізовано онлайн, для цього будуть обрані безпечні місця. У європейських країнах планується використання мережі провідних університетів, а також аналогів українського центру оцінювання якості освіти задля проведення НМТ.

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з історії

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з математики

Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з української мови

19.04.2022 СЗШ №97. Справжнє свято для ВПО

18 квітня до нас завітали "смачні" гості з #LA_ПЄЦ_піца_на_дровах і зробили справжнє свято для ВПО, які перебувають в нашій школі. Дякуємо за смачну піцу і чудовий музичний супровід, а також за підтримку позитивного настрою!!!

https://www.facebook.com/la.piec.pizza/

19.04.2022 СЗШ №97. «Толока – хороша українська традиція»

Настав час прибрати землю, аби весняна зелень привітно усміхнулася всім. Великдень недаремно називають найсвітлішим святом у році. Ми з нетерпінням і трепетом чекаємо цей день. Цьогоріч, перед Великодніми святами, адміністрація, учителі, працівники школи, а також внутрішньо переміщені особи, що проживають у навчальному закладі, зібралися на толоку аби спільно навести лад на подвір’ї, впорядкувати прилеглу територію. Об’єднані зусилля, націлені на благоустрій, зробили охайнішим шкільне подвір’я.

19.04.2022 Толока - 2022. Школи Шевченківського району

19.04.2022 Толока - 2022. Залізничний район.

19.04.2022 Великогрибовицький ліцей. Майстер- клас із оформлення Вербових гілочок

У нас, українців, є чудові традиції - святкування Вербної неділі.

Віруючі у Вербну неділю відвідують церкву й беруть із собою гілочки верби, яка вважається символом весни і нового життя. Освячені гілочки верби приносять у дім.

У народі вважають, що освячена верба має цілющу силу, а, отже, може позбавити людей і тварин від хвороб, біди та нещастя.

Напередодні Вербної неділі у Великогрибовицькому ліцеї відбувся майстер- клас із оформлення Вербових гілочок , які будуть відправлені нашим хлопцям на фронт.

Нехай освячені Вербові гілочки стануть справжнім оберегом для мужніх і нескорених воїнів ЗСУ.

19.04.2022 Великогрибовицький ліцей. Писанка єднає

Художник Остап Лозинський казав: "Доки ми пишемо писанки, доти живе наш світ". Традиція писанкарства існує у багатьох країнах світу, проте саме в Україні вирізняється різноманіття технік, зумовлених регіональною специфікою зображених знаків-символів на кольоровому чи одноколірному тлі яйця!

Сьогодні Львівська станиця «Пласт» разом із Департаментом міської агломерації організували майстер-клас з розпису писанок для діток-переселенців та школярів Великогрибовицького ліцею.

Надзвичайно важливо підтримувати українські традиції, особливо в цей нелегкий для України час, оскільки це необхідно для збереження нашої культури наступними поколіннями.

19.04.2022 УЦОЯО: Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з історії

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 15.04.2022 832

У цій публікації ми повідомимо про зміст, структуру й оцінювання блоку НМТ з історії України, раніше ви мали можливість ознайомитися з матеріалами про блоки завдань з української мови і математики. Невдовзі ви зможете попрацювати з демонстраційним варіантом НМТ.

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з історії України?

Зміст завдань блоку НМТ з історії України буде відповідати чинній програмі ЗНО з історії України. Ця частина охоплює певні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі історії України, а саме теми:

  • Україна в роки Першої світової війни;

  • Початок Української революції;

  • Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності;

  • Встановлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні;

  • Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні;

  • Західноукраїнські землі в міжвоєнний період;

  • Україна в роки Другої світової війни;

  • Україна в перші повоєнні роки;

  • Україна в умовах десталінізації;

  • Україна в період загострення кризи радянської системи;

  • Відновлення незалежності України;

  • Становлення України як незалежної держави;

  • Творення нової України.

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з історії України будуть завдання, що стосуються історичного періоду: «Історія України 1914 р.– початку ХХІ ст.», тобто лише теми, які раніше були складниками ДПА у формі ЗНО з історії України.

Яка структура блоку НМТ з історії України?

Усього в блоці НМТ з історії України буде 20 завдань, з-поміж яких:

  • 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;

  • 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з історії України?

Завдання з історії України буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з історії України можна отримати від 0 до 35 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) учасник знатиме після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з історії України?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з історії України, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:

  • тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладку «Історія України»;

  • відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №1, відео №2, відео №3, відео №4, відео №5); Підготовка до ЗНО-2022;

  • короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з історії України на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;

  • тренажер з історії України на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти допоможе учасникам краще запам’ятати дати історичних подій, попрацювати онлайн із зображеннями пам’яток із історії України та з тестовими завданнями, що містять зображення історичних персоналій;

  • телеграм-бот, що допоможе організувати онлайн навчання відповідно до всеукраїнського розкладу;

  • інші ресурси, які допоможуть повторити певні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

15.04.2022 Зашківський ліцей імені Є.Коновальця. Пісня - історія нашого народу!

Музика, а особливо народна пісня, — є свого роду кодом нації. З давніх-давен уславилася Україна піснями, які дбайливо, як найдорожча реліквія, передавалися від покоління до покоління. Пісня супроводжує українця від колиски до могили, бо не було значної події в житті народу, нема такого людського почуття, яке б не озвалося в українській пісні ніжністю струни чи рокотанням грому. Український народ створив так багато пісень, що, якби кожного дня вивчати одну нову пісню, на вивчення усіх не вистачило б людського життя.

У народних піснях збереглась історія нашого народу і визвольна боротьба. І у цей важкий для нас час, нам вдалось залучити вчителів, дітей з батьками та просвітян, щоб засвідчити нашу патріотичну позицію та заспівати пісень сучасних авторів і згадати пісні, які не втратили своєї актуальності і сьогодні.

15.04.2022 Перша допомога при хімічних отруєннях.

15.04.2022 Поради психологів. Як розмовляти з дитиною про війну.

13.04.2022 Віра Гривастова-Дацьків. Вставай, моя країна, мила, знову!

Прокинувшись від вибухів і диму,

Залишивши взуття своє на ґанку,

Немовби двері зачинивши в зиму,

Але весни не стрівши на світанку,

Із дому свого вийшла Україна,

А з нею поруч зразу йшов Ісус...

Дорога хресна - місто і руїна...

Не вже війна? А може землетрус?

Ні! Не природні витівки й стихії!

І не кіно, і не жахливий сон.

Це наволоч бездушна із росії,

Диявольські сини, їх батальйон!

Ішла із Харкова на Суми і в Чернігів,

З Полтави завернула у Черкаси,

І ось прийшла тихенько вранці в Київ,

Дорога хресна так вела з Донбасу...

Спиналась Україна тут, в столиці,

Точніше впала вперше під хрестом,

Та небо синє і поля пшениці

Побачились праворуч за Дніпром.

Ісус підняв її: "Тримайся! Треба йти!

Я поруч! Ти борись і не здавайся!

Тобі вінок з волошок ще плести!

Іди вперед! Сміливо! Не лякайся!"

І встала! І піднялась! І пішла!

Ти ж не здавалася ніколи, Україно!

У боротьбі з прислужниками зла,

Встаєш лиш перед Богом на коліна!

Ірпінь і Ворзель, і Гостомель, Буча...

Ти впала вдруге, рідна, під хрестом!..

Чекайте кари, душегуби, неминуче!

Ви родичі тепер хіба з чортом!

А вашим дітям і ще навіть внукам

Прийдуть у сни зґвалтовані дівчата,

Убиті діти, зв'язані в них руки,

Розкажуть їм про діда їх і тата!

Вставай, моя країна, мила, знову!

Ісус одразу взяв їх в Рай, до Неба!

Ось так за свою українську мову

Тобі, єдина, натерпітись треба!

А діти твої ще не всі збагнули,

Що їдуть танки і летять ракети

Туди, де без різниці яка мова було,

Що язиком стріляють кулемети...

...І Маріуполь - третій твій упадок!

Це ж скільки сатанізму треба мати,

Щоб тільки жовч отримувати в спадок

І все життя лиш нею захлинатись?

Ні слова більше, рідна, про катів,

Що мріють на хресті тебе розп'яти!

Поглянь на своїх воїнів-синів,

Які без роздумів тебе йдуть захищати!

Поглянь на доньок. Як їм личить стрій!

Вплітають в коси синьо-жовті стрічки!

Народ твій є! І буде нАрід твій!

А за полеглими - молитва тиха, свічки...

І вічна пам'ять, вічна слава їм!

Вже скоро, люба, твоє воскресіння!

І ненародженим, і мертвим, і живим

Засвітить сонце за усі терпіння!

Тоді сам Бог заплаче і всміхнеться,

У всьому світі радість за нас буде!

Вінок тобі із квітів знов сплететься:

Волошки і пшеницю вплетуть люди,

Візьмуть також ще ягоди калини,

Червоні маки теж дадуть в намисто,

У світі найдорожча - ти перлина!

І кожне селище твоє, і кожне місто!

Ти тільки в Господа моли, проси, благай,

Хай не повториться історія ніколи!

Хай кожен українець, рідна, хай,

У серці має віру, народ, мову!

Віра Гривастова

11.04.2022 УЦОЯО: Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з математики

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email

11.04.2022 530

Замість традиційного ЗНО лише у 2022 році випускники складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), який проводитимуть у комп’ютерному форматі. Це випробування міститиме три блоки завдань:

У цій публікації ми повідомимо про зміст, структуру й оцінювання блоку НМТ з математики. Невдовзі підготуємо такий матеріал про блок з історії України, а вже наприкінці квітня ви зможете ознайомитися з демонстраційним варіантом НМТ. Якщо ви ще не ознайомилися з матеріалами про тестування з української мови, перегляньте їх тут.

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з математики?

Зміст завдань блоку НМТ з математики буде відповідати чинній програмі ЗНО з математики. Ця програма охоплює всі теми з алгебри й геометрії, які вивчалися у шкільному курсі, а саме:

  • «Числа і вирази»;

  • «Рівняння, нерівності і їх системи»;

  • «Функції»;

  • «Ймовірність випадкової події, вибіркові характеристики (середнє значення), аналіз діаграм та графіків»;

  • «Планіметрія»;

  • «Стереометрія».

Яка структура блоку НМТ з математики?

Усього в блоці НМТ з математики буде 20 завдань, з-поміж яких:

  • 14 завдань з вибором однієї правильної відповіді з п’яти запропонованих варіантів;

  • 4 завдання на встановлення відповідності (потрібно встановити по 3 «логічні пари»);

  • 2 завдання відкритої форми з короткою відповіддю (неструктуровані завдання).

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з математики не буде завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з математики?

Завдання з математики буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді, по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності та по 2 бали за кожну правильну коротку відповідь. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з математики можна отримати від 0 до 30 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100200 балів. Для отримання результату за шкалою 100200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Чи до снаги розв’язати завдання тим, хто вивчав математику на рівні стандарту?

Так. Завдання з математики зможуть розв’язати не лише ті, хто вивчав математику на профільному рівні, а й ті, хто вивчав її на рівні стандарту. Адже здебільшого завдання відповідають саме програмі рівня стандарту. До того ж кожному учаснику тестування буде надана можливість скористатися надрукованими довідковими матеріалами, із якими пропонуємо ознайомитися заздалегідь (тут).

Для розв’язання завдань з математики упродовж тестування можна буде скористатися чернеткою.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з математики?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з математики, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:

  • тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладки «Математика» та «Математика (завдання рівня стандарту»;

  • відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №1; відео №2; відео №3; відео №4); Підготовка до ЗНО-2021; Підготовка до ЗНО-2022;

  • короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з математики на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;

  • шкільні підручники, посібники для підготовки до ЗНО;

  • інші ресурси, які допоможуть повторити математичні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

11.04.2022 УЦОЯО: Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з української мови

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email

07.04.2022 1 008

У межах вступної кампанії 2022 року передбачено проведення національного мультипредметного тестування (НМТ), яке проводитимуть у комп’ютерному форматі. Це випробування міститиме три блоки завдань:

  • з української мови,

  • з математики та

  • з історії України.

У цій публікації ми повідомимо про зміст, структуру й оцінювання блоку НМТ з української мови. Упродовж наступних двох тижнів підготуємо такі ж матеріали про блоки з математики та історії України, а вже наприкінці квітня ви зможете ознайомитися з демонстраційним варіантом НМТ.

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з української мови?

Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови. Зверніть увагу, що у відповідній програмі вас має цікавити лише та частина, що стосується української мови. Ця частина охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі української мови, а саме теми:

  • «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;

  • «Лексикологія. Фразеологія»;

  • «Будова слова. Словотвір»;

  • «Морфологія»;

  • «Синтаксис»;

  • «Стилістика»;

  • «Розвиток мовлення».

Питома вага до того чи того розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови. Щоправда, розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей.

Яка структура блоку НМТ з української мови?

Усього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань, з-поміж яких:

  • 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох або п’яти варіантів;

  • 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, як не буде й завдань з української літератури.

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з української мови?

Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності. Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:

  • тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладки «Українська мова і література» та «Українська мова»;

  • відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №2, відео №3); Підготовка до ЗНО-2021;

  • короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з української мови на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;

  • інші ресурси, які допоможуть повторити мовні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

08.04.2022 ЦДЮТ. Ми - волонтери

Волонте́рство або волонте́рська дія́льність — добровільна безкорислива суспільно корисна діяльність. Може здійснюватись і окремими людьми, й організаціями.

Від самого початку війни цей рух набрав величезних обертів. Мабуть, усі українці, які не тримають зброї, стали волонтерами. Хто як може, допомагає здолати зайду-окупанта. Без сумніву, не стоїть осторонь і наш Центр дитячої та юнацької творчості (директор Любомир Войтович). Скільки було зібрано, сплетено, пересортовано, перевезено…. і заспівано у нашому Штабі опору.

Пропонуємо новий відеоролик «Ми волонтери». Слова і музика – Лесі Горової, аранжування – Юрія Келемена. А виконують пісню наші талановиті педагоги: Любомир Войтович, Володимир Бойко та заслужений діяч естрадного мистецтва Надія Шалай.

У роботі багато світлин, пов’язаних з волонтерством. Переглядайте, упізнавайте себе, ставте вподобайки і, звичайно, хваліться, поширюючи відео!

08.04.2022 ДСЯО: Як організувати викладання навчальних предметів в умовах воєнного стану

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email 29.03.2022 2 650

Війна вносить свої корективи у низку сфер життя. Змін потребує і викладання окремих навчальних предметів у школі.

Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України розробили поради щодо організації освітнього процесу в умовах воєнного стану.

Історія та громадянська освіта

Навчальний зміст цієї галузі в умовах війни варто оптимізувати, щоб зменшити навантаження на учнів. Насамперед ідеться про скорочення обсягу текстів для читання, оскільки дітям, які перебувають у стані тривалого стресу, важко довгий час утримувати увагу. З огляду на це читання підручника доречно замінити усною розповіддю, переглядом відеоматеріалів, інтерактивними заняттями, роботою над творчими та мікродослідницькими проєктами.

Добираючи навчальний матеріал, вчителю варто фокусуватися на сюжетах, що дадуть учням глибше розуміння історії боротьби українського народу за незалежність і своє майбутнє. Для прикладу подавати ті сюжети, на яких можна продемонструвати міць і незламність України, готовність протистояти ворогу навіть у найскладніші часи. Стануть у пригоді й теми та завдання, спрямовані на осмислення зв’язків між минулим і сучасним життям України, між світовими, державними та регіональними процесами.

На вчителів історії сьогодні, як ніколи, лягає відповідальність за розвиток в учнів критичного та системного мислення, медіаграмотності. З огляду на це варто запровадити п’ятихвилинки, під час яких розглядатиметься один із видів когнітивних викривлень, методів пропаганди чи маніпуляції, перевірятиметься на їх предмет якась новина. Добирати контент для таких вправ потрібно відповідно до віку та психоемоційного стану учнів, зважаючи на те, що певна інформація чи візуальні матеріали можуть налякати чи засмутити учнів.

Окремо слід приділити увагу розвитку громадянських компетентностей учнів. Під час уроків і розмов вчителеві слід формувати свідому громадянську позицію дітей. Взаємодопомога, волонтерство, протидія ворожій пропаганді, підтримання власного емоційного ресурсу є важливими складовими успіху в боротьбі з російськими загарбниками.

Старшокласників доречно бодай побіжно ознайомити з міжнародним гуманітарним правом. Наприклад, скористатися посібником «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право в закладах освіти», що містить навчально-методичні матеріали для проведення уроків у 8–11-х класах.

Українська мова та література

Під час вивчення цих навчальних предметів учителю варто зосередити роботу навколо чотирьох видів мовленнєвої діяльності — слухання й говоріння, читання та письма. Це стосується і класів, де здійснюється навчання за Державним стандартом базової середньої освіти 2011 року, і так званих пілотних класів, які навчаються за Державним стандартом базової середньої освіти 2020 року.

Орієнтування на види мовленнєвої діяльності, а не на конкретні теми чи твори сприятиме підтримці навчальної ініціативності, самостійності та відповідальності учнів, що є основою вміння вчитися.

Добираючи навчальні завдання, вчителю бажано уникати одноманітності, репродуктивності, натомість збільшивши кількість завдань творчого спрямування, щоб сприяти вивільненню позитивних емоцій, підтримці віри дітей у власні сили й можливості.

Математика

Вчителям доречно виділити час на повторення і систематизацію вивченого раніше навчального матеріалу. Академічна свобода дає можливість вчителю змінювати порядок вивчення тем шкільного курсу математики. Тому для оптимізації навчального часу педагог може об’єднати певні теми, скоротити їх зміст, а натомість акцентувати увагу на базових знаннях і вміннях, формування яких передбачене нормативними документами, що регулюють сферу освіти.

Подавати навчальний матеріал з математики доцільно у синхронному режимі, забезпечивши відеозапис заняття для дітей, які не змогли долучитися до уроку. Коли ж учитель не має такої можливості, учням можна запропонувати відеоуроки відповідної тематики, доступні в Youtube або на спеціалізованих освітніх платформах. Для закріплення навчального матеріалу, яке найчастіше відбувається шляхом розв’язування вправ і задач, учням варто надавати знімки екрану (скріншоти) розв’язаних типових завдань до теми, що вивчається.

Для контролю та коригування навчальних досягнень учнів/учениць можна використовувати комп’ютерне тестування за допомогою доступних навчальних платформ (MOODLE, Google Classroom, Microsoft Teams тощо).

Природничі науки

Користуючись педагогічною автономією, кожен вчитель може провести «ревізію» навчальної програми та визначити теми, що достатньо легко засвоюються учнями, і такі, що потребуватимуть додаткових зусиль. При цьому варто виділити теми, без яких неможливе розуміння змісту предмета в наступних класах та, відповідно, перерозподілити години.

Практичну частину навчальних програм (експериментальні, практичні, лабораторні роботи тощо) можна розділити на дві частини:

  • віртуальну (маючи відповідний контент, вчитель може проводити з учнями онлайн-заняття або давати як самостійну роботу вдома);

  • домашню (в такому випадку можна використовувати підручні матеріали, що є в кожної дитини вдома, вчителеві ж важливо створити для учнів чіткі алгоритми з обов’язковими настановами з безпеки життєдіяльності).

Така «ревізія» допоможе також визначитися з можливістю проведення інтегрованих уроків. Це сприятиме формуванню в учнів бачення цілісної картини світу.

Під час навчання важливо врахувати проведену «ревізію» при плануванні занять в синхронному та асинхронному режимах. При цьому синхронний режим (онлайн-заняття) доцільно використати для консультацій, обговорень найбільш складних питань, проведення віртуальних експериментів, лабораторних, практичних робіт.

Застосування технології «перевернутий урок» буде корисним для опанування учнями навчального матеріалу в асинхронному режимі. Для посилення формування стійкого інтересу учнів до природничих наук, навичок розв’язування проблем, застосовуючи отримані знання в реальному житті, учням можна запропонувати завдання творчого, дослідницького характеру. Ця робота може бути організована в рамках самостійної дослідницької та проєктної діяльності з онлайн-обговоренням результатів.

Особливого значення наразі набуває робота з формування навичок критичного мислення в учнів. Для цього можна використовувати технологію розвінчування міфів, фейків. Наприклад, взявши тему «Біологічна зброя: птахи, що розносять вірус, спрямований на знищення певного етносу».

Залучення до домашніх експериментів, лабораторних, практичних та творчих робіт, проєктів батьків учнів та інших членів родини (ступінь залученості варто визначити заздалегідь) сприятимуть у цей непростий час згуртованості та зниженню психологічного напруження всіх залучених.

Інформатика

В курсі інформатики практично у кожному класі є теми, пов’язані з інформаційною безпекою, медіаграмотністю та цифровим громадянством. Тому в умовах війни вчителям слід більш детально розглянути з учнями питання безпечного користування пристроями та обліковими записами у соціальних мережах, критичного оцінювання інформації, розпізнавання фейків і маніпуляцій тощо.

Одним із варіантів включення тематики кібербезпеки може бути створення інформаційних продуктів у різних програмних середовищах (текстові документи, презентації, графічні плакати, анімації, вебсторінки, відеоролики, програмні проєкти тощо). Цифрова творчість може стати для учнів інструментом для вираження власних емоцій. При цьому варто уникати загрозливих сюжетів, нагадувань про активні військові дії, а радше фокусуватися на безпеці, майбутньому, захисті, взаємопідтримці тощо.

Якщо вчитель відчуває, що учні готові до засвоєння нового матеріалу, можна вивчати нові теми та програмні засоби, в іншому ж випадку — обмежитися відпрацюванням навичок роботи у знайомих програмних середовищах. Основний акцент слід зробити на розвитку громадянської та соціальної компетентностей, критичного й системного мислення, здатності логічно обґрунтовувати позицію, творчості, ініціативності, вміння конструктивно керувати емоціями.

Здоров’я, безпека, добробут/Основи здоров’я

Відновлення навчання з предметів «Здоров’я, безпека та добробут» (5 клас пілотних шкіл НУШ) і «Основи здоров’я» (5-9 класи) доречно розпочинати з опрацювання або ж повторення тем, які стосуються емоційного здоров’я.

Тематику безпечної поведінки у надзвичайних ситуаціях, допомоги собі та іншим варто повторювати з учнями відповідно до їхнього віку та потреб. Це можна робити при опрацюванні тем щодо соціального здоров’я, у яких увага присвячується вивченню чинників, що впливають на соціальний добробут людини та правил безпечної поведінки у навколишньому середовищі.

Важливим результатом навчання за визначеними напрямами є формування в учнів життєвих умінь, зокрема щодо ухвалення рішень, розв’язання проблем, розвитку творчого та критичного мислення, комунікації, самооцінки та почуття гідності, протистояння негативному психологічному впливу, подолання негативних емоцій та стресу, а також співчуття і відчуття себе громадянином.

Мистецтво

Складні соціальні та психологічні умови життя на теперішньому етапі потребують нових підходів у роботі.

Оскільки предмети художньо-мистецького циклу мають потужний терапевтичний потенціал, їх проведення має стати засобом гармонізації психологічного стану всіх учасників освітнього процесу. Варто розпочинати уроки з мотивувального неформального спілкування, знайомства з новими учнями для їх швидшої адаптації в колективі.

На заняттях важливо максимально диференціювати форми практичних завдань, побудови процесу сприйняття візуального матеріалу на виключно життєствердних позитивних зразках мистецьких творів.

08.04.2022 Великогрибовицький ліцей. До російської матері

Тримаймося усі!

За нами правда, з нами Бог......

"До російської матері"

08.04.2022 Великогрибовицький ліцей. Всесвітній день поширення інформації про аутизм

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про аутизм. Цей день започаткували , щоб поширювати інформацію про аутизм в усьому світі. Блакитний колір і пазли є символами цього дня. Учні 7 класу одягнули блакитне як символ підтримки та розуміння. Одягни блакитне-інформуй про аутизм.

08.04.2022 Великогрибовицький ліцей. Війна очима дітей

Учні Великогрибовицького ліцею долучилися до проведення проєкту " Мамо, я зараз бачу війну", завдяки якому весь світ дізнається про події, що відбуваються в Україні зараз, очима дітей.

04.04.2022 Щодо проведення наймасштабнішого Всеукраїнського уроку фізичної культури

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email

02.04.2022 2 093


Лист МОН від 01.04.2022 № 22.1/10-432 “Щодо проведення наймасштабнішого Всеукраїнського уроку фізичної культури”

Керівникам департаментів (управлінь)

освіти і науки обласних, Київської

міської державних адміністрацій

Керівникам закладів післядипломної

педагогічної освіти

Керівникам закладів загальної середньої

Щодо проведення наймасштабнішого

Всеукраїнського уроку фізичної культури

Шановні колеги!

У рамках реалізації програми Президента України «Здорова Україна» 6 квітня 2022 року відбудеться наймасштабніший Всеукраїнський урок фізичної культури онлайн, присвячений Міжнародному дню спорту на благо миру та розвитку.

Організаторами заходу є Міністерство освіти і науки України, Комітет з фізичного виховання та спорту МОН України, Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти», ГО «Рух Олександра Педана «Джуніор» за підтримки Міжнародного дитячого фонду ООН «ЮНІСЕФ».

Всеукраїнський урок об’єднає учнів/учениць та вчителів з різних куточків України. Також до уроку долучаються зірки спорту та шоу бізнесу, опініон лідери: телеведучий Олександр Педан; співак Позитив (Олексій Завгородній); танцюрист Женя Кот; футболіст Олександр Зінченко; дзюдоїста Дар’я Білодід та інші.

У рамках проведення уроку відбудеться встановлення Національного Рекорду України.

Просимо сприяти участі учителів та учнів/учениць закладів загальної середньої освіти у Всеукраїнському уроці фізичної культури. Синхронний онлайн формат дозволяє долучити до уроку учнів та учениць усіх класів закладу освіти.

Долучайтеся до уроку 6 квітня 2022 року о 13:00 до прямого ефіру організаторів, підключившись за одним із покликань, і рухайтеся разом з усією країною:

Міністерство освіти і науки України –

https://www.youtube.com/c/MONUKRAINE

Junior – https://youtube.com/c/JuniorZUA

UNICEF Ukraine – https://youtube.com/user/unicefukraine

Новий канал – https://youtube.com/c/novychannel

Довідки за телефонами: +38(067)756-65-52 Андрій Анатолійович Боляк,

+38(097)842-32-67 Галина Анатоліївна Коломоєць.

Директор Євген БАЖЕНКОВ

03.04.2022 Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року

Шкільне життя Follow on Twitter Send an email

02.04.2022 1 697

НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

м. Київ

ВІД 01 КВІТНЯ 2022 Р. № 290

Про затвердження методичних рекомендацій щодо

окремих питань завершення 2021/2022 навчального року


Відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», наказу Міністерства освіти і науки України від 28 березня 2022 р. № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 630,

НАКАЗУЮ:

  1. Затвердити методичні рекомендації щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, що додаються.

  2. Органам управління у сфері освіти обласних, Київської міської державних адміністрацій довести цей наказ до відома керівників закладів загальної середньої освіти.

  3. Контроль за виконанням цього наказу докласти на заступника Міністра Рогову В.

Міністр Сергій Шкарлет

Методичні рекомендації

щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року

Щодо організації освітнього процесу та тривалості навчального року

У межах академічної автономії, відповідно до частин третьої та четвертої статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішнім питанням кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

З огляду на зазначене Міністерство освіти і науки рекомендує закладам загальної середньої освіти:

  • завершити 2021/2022 навчальний рік, самостійно визначивши день закінчення освітнього процесу шляхом внесення, за необхідності, відповідних змін до структури навчального року, визначеної закладом;

  • забезпечити виконання освітніх програм, навчальних програм та навчального плану за рахунок ущільнення навчального матеріалу, організації самостійної навчальної діяльності учнів, додаткових консультацій з використанням технологій дистанційного навчання тощо та внести відповідні зміни до календарно-тематичного планування з предметів інваріантної та варіативної складової навчального плану закладу освіти для забезпечення якісного виконання програм без урахування показників з кількості днів;

  • звернути увагу на необхідність психологічної підтримки дітей, у тому числі після завершення навчального року. Відповідні матеріали розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України та Інституту модернізації змісту освіти за посиланнями: https://mon.gov.ua/ua/news/mon-zapuskaye-informacijnukampaniyu-pro-teyak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni – інформаційні матеріали «Психологічна турбота про дітей під час військових дій;

  • https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad – Всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки);

  • https://poruch.me – проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки для підлітків, для батьків, для психологів) – спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер»;

  • https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichna-robota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/ – матеріали для використання в роботі, записи вебінарів, «Гаряча лінія», контакти психологів тощо.

Щодо підсумкового оцінювання

Оцінювання, зокрема підсумкове, результатів навчання здобувачів освіти може здійснюватись, за потреби, з використанням технологій дистанційного навчання (розділ ІІІ Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08 вересня 2020 року № 1115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 вересня 2020 р. за № 941/35224).

Відповідно до нормативно-правових актів семестрова і річна оцінки можуть підлягати коригуванню (пункт 3.2 Інструкції з ведення класного журналу 5-11(12) класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 03.06.2008 № 496; пункти 9­10 Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 липня 2015 р. за № 924/27369).

Семестрове оцінювання за ІІ семестр, в залежності від ситуації, може здійснюватися за результатами:

  • тематичного оцінювання;

  • поточного оцінювання, отриманого учнями під час очного, змішаного і дистанційного навчання;

  • підсумкового оцінювання за ІІ семестр, що може здійснюватися, у тому числі, у вигляді письмової контрольної роботи, онлайн тестування, діагностичної роботи, усної співбесіди тощо.

За рішенням педагогічної ради при оцінюванні учнів пропонуємо враховувати результати їх навчання з відповідних предметів (музика, фізична культура та ін.) у закладах позашкільної освіти.

Рекомендуємо при здійсненні оцінювання за ІІ семестр зараховувати всі оцінки, які отримав учень (учениця) упродовж цього семестру незалежно від місця навчання: у закладі, де навчався до російського вторгнення; у закладі, де навчається зараз за місцем тимчасового перебування; у будь-якій іншій школі, яка здійснює очне, змішане чи дистанційне навчання або екстернат. Це може бути будь-який заклад загальної середньої освіти, зокрема й приватні заклади освіти, в Україні чи за її межами. Заклади освіти, у яких тимчасово навчались учні, можуть видавати їм інформаційні довідки про період навчання із зазначенням переліку предметів, окремих тем та результатів оцінювання.

В окремих випадках (відсутності результатів оцінювання з об’єктивних причин, у тому числі у відсутності в учнів з певних обставин можливості долучитися до навчання під керівництвом педагогів; у разі проведення понад 50% уроків з певного предмета у дистанційному форматі; під час оцінювання предметів варіативної складової) за рішенням педагогічної ради закладу, затвердженим відповідним наказом, оцінювання за ІІ семестр учнів 5-8 та класів може здійснюватись не за 12-бальною шкалою, а «зараховано»/«не зараховано».

Річне оцінювання рекомендуємо здійснювати на підставі семестрових або скоригованих семестрових оцінок. Звертаємо увагу, що річна оцінка не обов’язково є середнім арифметичним від оцінок за І та ІІ семестри. Під час виставлення річної оцінки мають враховуватися динаміка особистих результатів навчання учня (учениці) з предмета та сформованість в учня (учениці) уміння застосовувати набуті знання.

У 1-4 класах підсумкова оцінка за рік, відповідно до Методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 13.07.2021 № 813, визначається з урахуванням динаміки досягнення того чи іншого результату та спостережень вчителя за учнями.

За відсутності в учнів з числа тимчасово переміщених осіб та з тимчасово окупованих територій задокументованих результатів оцінювання за І семестр річне оцінювання може здійснюватись за результатами семестру. За відсутності в учнів результатів підсумкового оцінювання за ІІ семестр річне оцінювання може здійснюватись за результатами І семестру з урахуванням поточного оцінювання в ІІ семестрі.

Крім того, для проведення семестрового та річного оцінювання здобувач освіти може надати інформацію з електронного журналу та щоденника, у тому числі електронного, за попереднім місцем навчання.

У разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Державна підсумкова атестація.

У 2021/2022 навчальному році, відповідно до нормативно-правових актів, здобувачів загальної середньої освіти звільнено від проходження державної підсумкової атестації (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в сфері освіти» від 24 березня 2022 року № 2157-ІХ; наказ Міністерства освіти і науки України від 28.02.2022 № 232 «Про звільнення від державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03 березня 2022 року за № 283/37619).

У відповідній графі додатку до документа про освіту робиться запис ”звільнений(а)”.

Щодо переведення учнів на наступний рік навчання

і видачі документів про здобуття освіти

В умовах правового режиму воєнного стану особливо важливо забезпечити права учнів на продовження здобуття освіти, зокрема, в установленому порядку перевести їх на наступний рік навчання, видати свідоцтва досягнень або табелі навчальних досягнень та документи про здобуття освіти.

Згідно з пунктом 2 Порядку переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 липня 2015 р. за № 924/27369, переведення учнів на наступний рік навчання здійснюється на підставі результатів підсумкового (семестрового та річного) оцінювання учнів згідно з рішенням педагогічної ради закладу загальної середньої.

Цим самим Порядком урегульовано окремі питання залишення учнів для повторного здобуття загальної середньої освіти, визнання їх такими, що вибули із закладу освіти з можливістю поновлення, оцінювання в екстернатній формі здобуття освіти тощо. В умовах воєнного стану вважаємо за необхідне застосовувати індивідуальний підхід до кожного учня/учениці, гнучко використовувати відповідні процедури в найкращих інтересах дитини для дотримання її права на продовження здобуття освіти.

Учні 1-10 класів можуть бути не переведені на наступний рік навчання та залишені для повторного здобуття загальної середньої освіти у тому самому класі на підставі письмової заяви одного з їхніх батьків чи інших законних представників.

Рішення про переведення учня до наступного класу приймається педагогічною радою відповідного закладу загальної середньої освіти.

Під час переведення на наступний рік навчання або вибуття із закладу загальної середньої освіти учням, яких було зараховано до першого класу у 2018 році та наступних роках, видається свідоцтво досягнень, учням 5-8 та 10 класів видається табель навчальних досягнень.

Документи про здобуття освіти.

Державне підприємство «Інфоресурс» продовжує в плановому режимі забезпечувати організацію замовлення, видачі та обліку документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту згідно з Порядком замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 10.12.2003 № 811 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України 13.08.2007 № 737), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2004 р. за № 201/8800 (далі – Порядок), а також вживати заходи для забезпечення замовників додатками до документів про загальну середню освіту та відзнаками про досягнення у навчанні – золотими медалями «За високі досягнення у навчанні» та срібними медалями «За досягнення у навчанні».

Пропонуємо здобувачам освіти, які вимушені були змінити місце навчання та/або місце проживання (перебування) і проживають (перебувають) в Україні чи за її межами, та здобувачам освіти з тимчасово окупованих територій за відсутності задокументованих результатів оцінювання за І семестр свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнаками про досягнення у навчанні – золотими медалями «За високі досягнення у навчанні» та срібними медалями «За досягнення у навчанні», видавати за результатами річного оцінювання.

Зараз, як і визначено Порядком, триває процес прийняття замовлень на виготовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту для цьогорічних випускників 9-х та 11-х класів від департаментів (управлінь) освіти і науки обласних та Київської міської держадміністрацій, а також регіональних вузлів, які повинні подати такі замовлення за два місяці до дати вручення документів про базову середню освіту та повну загальну середню випускникам закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти незалежно від їх підпорядкування та форм власності.

Інформацію на замовлення документів про освіту випускникам можуть подавати як заклади освіти, в яких вони вчились раніше, так і заклади, де діти навчаються зараз.

Кінцевий термін подачі замовлень на виправлення інформації стосовно документів про відзнаку та підтверджень на виготовлення документів з відзнакою встановлюється за сім днів до дати вручення документів про освіту випускникам.

Орієнтовно в першій половині червня 2022 року державне підприємство «Інфоресурс» планує узгодити з департаментами (управліннями) освіти і науки обласних, Київської міської держадміністрацій, а також регіональними вузлами графіки відвантаження їм документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, додатків до цих документів та відзнак про досягнення в навчанні для передачі школам та вручення останніми випускникам.

Видача документів про освіту та заповнення додатків до них здійснюється відповідним закладом освіти. У випадку, якщо на час закінчення навчального року заклад освіти, випускникам якого було замовлено свідоцтва, не функціонує внаслідок збройної агресії російської федерації, видачу свідоцтв та заповнення додатків до них може здійснити інший заклад освіти за місцем перебування випускника (для учнів, які перебувають за кордоном – будь-який заклад освіти в Україні), визначений органом управління у сфері освіти. У цьому випадку у додатку уповноваженою особою закладу освіти, що заповнила додаток до свідоцтва, робиться запис з посиланням на наказ, «Додаток заповнено на підставі наказу МОН від … № …» (проставляються реквізити наказу, яким затверджено ці методичні рекомендації).

Нагадуємо також, що відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 04.02.2014 № 97 (зі змінами), описи документів про освіту не містять вимог щодо наявності печатки закладу освіти як на свідоцтві, так і на додатку до нього.

Виготовлення, видачу та облік документів про початкову освіту закладам освіти необхідно здійснювати згідно з Порядком виготовлення, видачі та обліку документів про початкову освіту, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 02.07.2021 № 767, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2021 р. за № 1069/36691. Заклад освіти, що забезпечує здобуття початкової освіти, подає до органу управління у сфері освіти інформацію, необхідну для створення замовлення за формою, що завантажується закладом освіти з Реєстру суб’єктів освітньої діяльності ЄДЕБО. Така інформація формується в електронній формі, підтверджується накладанням кваліфікованого електронного підпису керівника закладу та подається до відповідного органу управління у сфері освіти, як правило, не пізніше ніж за два місяці до завершення поточного навчального року. Інформацію на замовлення документів про початкову освіту учням також можуть подавати як заклади освіти, в яких вони вчились раніше, так і заклади, де діти навчаються зараз.

Якщо особа втратила документ про освіту, їй, за можливості, необхідно звернутися до закладу освіти, який цей документ видав. Порядок замовлення дублікатів документів про середню освіту викладено у Порядку замовлення документів про освіту, видачу та обліку їх карток, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10.12.2003 № 811.

До моменту отримання дублікату в установленому порядку, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 28.03.2022 № 274, органами управління у сфері освіти має бути організовано прийом будь-яким закладом освіти заяв щодо надання інформації про отримані в Україні документи про загальну середню освіту, поданих у будь-який спосіб за вибором заявника, їх узагальнення та надсилання державному підприємству «Інфоресурс» протягом 3 робочих днів від дня надходження відповідних заяв. Державне підприємство «Інфоресурс» буде опрацьовувати згадані вище заяви, і у тому випадку, якщо вони надходитимуть безпосередньо до підприємства.

Крім цього особа, яка володіє інформацією про серію та номер власного документа про загальну середню освіту, має можливість за посиланням оформити електронний запит і отримати на електронну пошту всю інформацію щодо власного документу про освіту, що міститься в Реєстрі документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), зокрема, у формі електронної виписки з кваліфікованими електронними підписом і печаткою технічного адміністратора ЄДЕБО.

Просимо також звернути особливу увагу на допомогу учням та працівникам закладів загальної середньої освіти, які перебувають на тимчасово захоплених територіях або у зонах активних бойових дій, у першу чергу дбати про їхню безпеку, забезпечувати, за можливості, доступ до дистанційного навчання або екстернату у закладах на безпечній території.

Органи управління освітою та керівники закладів освіти на безпечних територіях мають всіляко сприяти таким учням у здобутті освіти.

Генеральний директор директорату дошкільної, шкільної,

позашкільної та інклюзивної освіти Олег ЄРЕСЬКО

Завантажити: Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року (Розмір: 683.0 KB, Завантажень: 10)

03.04.2022 Сергій Шкарлет презентував умови вступної кампанії 2022

Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет презентував умови вступної кампанії до закладів вищої освіти на 2022 рік.

Замість складання традиційного ЗНО вступники писатимуть національний мультипредметний тест.

Це загальний тест з української мови, математики та історії України, за результатами якого буде виставлено три оцінки, їх оголосять відразу після закінчення тестування.

– В основу вступу ми заклали Національний мультипредметний тест (НМТ) для здобуття вищої освіти на підставі повної загальної середньої освіти на всі спеціальності (бюджетні місця), на кон’юнктурні та медичні спеціальності (зокрема й на контракт), – сказав Шкарлет під час онлайн-брифінгу 1 квітня.

Шкарлет зазначив, що буде можливість переривання складання цього онлайн-тесту в разі повітряної тривоги. Крім того, будуть передбачені і основні, і спеціальні та додаткові сесії екзаменування.

Міністр зазначив, що у 2022 році суттєво підвищилася роль мотиваційних листів. Зокрема, в разі вступу на бюджет такий лист використовуватимуть для рейтингування абітурієнтів з однаковим конкурсним балом, а під час вступу на контракт мотиваційний лист може бути основою для рейтингування абітурієнтів.

В разі вступу на рівень професійний молодший бакалавр на основі базової середньої освіти необхідно:

  • на спеціальності з творчим конкурсом – лише творчий конкурс;

  • інші спеціальності на бюджет – індивідуальна усна співбесіда;

  • контрактні спеціальності – мотиваційний лист.

Для вступу на рівень професійний молодший бакалавр на основі повної середньої освіти необхідно:

  • для курсантів – чинні правила прийому закладу;

  • на спеціальності з творчим конкурсом – творчий конкурс;

  • інші спеціальності на бюджет – індивідуальна усна співбесіда;

  • контрактні спеціальності – мотиваційний лист.

У разі вступу до закладів вищої освіти на основі повної середньої освіти необхідно:

  • для курсантів – чинні правила прийому закладу;

  • на спеціальності з творчим конкурсом – творчий конкурс;

  • інші спеціальності на бюджет, а також спеціальності 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29 за контрактом – національний мультипредметний тест;

  • інші контрактні спеціальності – мотиваційний лист.

Для вступу до закладів вищої освіти на основі молодшого спеціаліста необхідно:

  • або дві предметні оцінки ЗНО 2019-2021 років,

  • або національний мультипредметний тест.

Також нові зміни передбачають магістерський комплексний тест (іноземна мова та право) для вступу на магістратуру за спеціальностями Право та Міжнародне право, і магістерський тест навчальної компетентності в разі вступу до магістратури на деякі спеціальності.

Зокрема, для вступу на магістратуру на підставі бакалаврату необхідно:

  • для курсантів – чинні правила прийому;

  • на спеціальності Право та Міжнародне право – магістерський комплексний тест;

  • на спеціальності 05, 06, 07, 28, 29 (крім Міжнародне право) – магістерський тест навчальної компетентності та іспит за спеціальністю в закладі освіти;

  • інші спеціальності – іспит за спеціальністю в закладі освіти на бюджетні місця та мотиваційний лист на контрактні місця.

– Основним пріоритетом ми поставили безпеку та оборону (у вступній кампанії. – Ред.). Буде максимальне сприяння набору курсантів до військових і правоохоронних закладів. Також передбачено залучення військовослужбовців, добровольців Сил територіальної оборони, рятувальників і правоохоронців, – сказав Шкарлет.

Крім того, буде передбачено можливість здобути безкоштовну другу освіту для тих, хто вже здобув першу цивільну спеціальність.